Şema Terapi Eğitimi Nedir?

Şema Terapi Nedir?

Şema terapi, kişinin çocukluk döneminde edindiği ve olumsuz duygusal durumların temelinde yatan kalıplaşmış düşünce, inanç ve davranış kalıplarını değiştirmeyi hedefleyen bir psikoterapi yöntemi olmaktadır.

Şema terapi, kişinin kendi duygusal ihtiyaçlarını anlamasına ve bunları karşılamak için daha adaptif, esnek ve sağlıklı davranışlar geliştirmesine yardımcı olur. Bu terapi yöntemi, özellikle kişinin kişilik özellikleri, inançları, değerleri ve benlik algısı üzerinde etkili olan kök nedenleri ele almaktadır.

Şema terapi, bilişsel davranışçı terapinin (BDT) bir türüdür ve BDT’nin bazı tekniklerini de kullanır. Ancak, şema terapi, BDT’den farklı olarak, kişinin duygusal deneyimlerini ve çocukluk dönemindeki yaşantılarını ele alır.

Bu terapi yöntemi, genellikle kişinin uzun süredir devam eden psikolojik problemleri olan kişilerde kullanılır. Şema terapinin hedefi, kişinin kalıcı olarak daha sağlıklı, esnek ve adaptif davranışlar geliştirmesidir.

Şema Terapi Eğitimi

Şema terapi eğitimi, genellikle psikologlar, psikolojik danışmanlar, psikiyatristler, aile danışmanlar ve terapistler tarafından alınır. Bu eğitimler, çoğunlukla şema terapi kurucusu Jeffrey E. Young’un geliştirdiği yöntemlere dayanır.

Şema terapi eğitimleri, çeşitli düzeylerde sunulabilir. Şema  terapi eğitimi teorik ,uygulama ve süpervizyon olmak üzere 3 aşamada verilebilir. Limitsiz eğitim şema terapi eğitimini üniversite iş birliğinde vermektedir. Şema terapi eğitimi sonrasında üniversite tarafından sertifikalandırılırsınız.

Üniversite onaylı şema terapi eğitimi sertifikanız e- devlet onaylı olup, e- devlette sorgulanabilir.

Şema terapi eğitimi, teorik ve pratik unsurları bir araya getirerek geniş bir yelpazede sunulur. Eğitimler, şema terapi temellerini, davranışlarının altında yatan kalıpları ve bu kalıpların nasıl değiştirilebileceğini kapsar.

Eğitimler ayrıca,

  • şema terapi uygulamaları,
  • danışmanlık becerileri,
  • süper vizyon,
  • grup terapisi,
  • vaka tartışmaları ve rol oyunları gibi pratik uygulamaları içermektedir.

Şema terapi eğitimi, sertifikasyon programları aracılığıyla tamamlanabilir ve sertifikasyon, şema terapi yöntemini kullanabilmeniz için gereken lisanslama gerekliliklerine katkıda bulunabilmektedir.

Psikanalitik Psikoterapi Eğitimi Sertifika Programı Nereden Alınabilir?

Bu eğitime Limitsiz Eğitim bünyesinde katılabilirsiniz. Sizlerde limitsizegitim.com sitesini  inceleyip +90 543 107 25 75 nolu telefondan ulaşabilirsiniz.

DİĞER PSİKOLOJİ EĞİTİMLERİMİZE GÖZ ATMAK İÇİN EGİTİM.PSAMER.COM SİTESİNİ ZİYARET EDEBİLİRSİNİZ.

 

limitsiz
We will be happy to hear your thoughts

Leave a reply

Limitsiz Eğitim
Logo

Eğitim Bilgi Talep Formu